Müşteşar Ziya Altunyaldız Millet Vekilliği için Görevinden Ayrıldı


​Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müşteşarı hemşehrimiz Ziya Altunyaldız Milletvekili Adaylığı için görevinden ayrıldı. 

Aslen ilçemiz Bozkır Hisarlık mahallesinden olan hemşehrimiz Ziya Altunyaldız 10.11.2010 yılından beri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müşteşarı olarak görev yapmaktaydı. Hemşerimiz  Ziya Altunyaldız önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Milletvekili seçimi için görevinden ayrıldı. 

Sırıstat Haber Merkezi ailesi olarak hemşehrimiz Ziya Altunyaldız'a çıktığı Milletvekili Adaylığı yolunda başarılar dileriz. Bozkır'ın siyasi aranada temsil edileceği Millet Vekili Sayının artması umuyoruz ki ilçemiz adına kazan sağlayacaktır. 

Sırıstat Haber Merkezi: Yakup Çetin

Hemşehrimiz Ziya ALTUNYALDIZ Kimdir biraz tanıyalım?

1965 yılında Konya'da doğan Ziya Altunyaldız, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1987 yılında mezun olmuştur.
 
1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Eyaleti Los Angeles'ta bulunan West Coast Üniversitesinden Uluslararası İşletme İdaresi konusunda yüksek lisans derecesi almış olan Altunyaldız, İngiltere Londra Metropolitan Üniversitesi'nde Uluslararası Karşılaştırmalı Ticaret Hukuku konusunda diploma sonrası programa katılmıştır. Ziya Altunyaldız'ın Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezinden de Avrupa Topluluğu Temel Eğitim ve Uluslararası İlişkiler konusunda uzmanlık derecesi bulunmaktadır.
 
Altunyaldız, çalışma hayatına 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır. Bilahare Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında Uzman olarak görev almış, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İhracat Genel Müdürlüğü Devlet Yardımları Dairesinde Şube Müdürlüğü görevi yapmıştır.
 
Altunyaldız, 1999-2002 yılları arasında Londra Büyükelçiliği'nde Ticaret Müşavirliği görevini takiben 2003 yılında DTM İhracat Genel Müdürlüğü Devlet Yardımları Dairesi Başkanlığı görevine atanmıştır.
 
Aralık 2003 tarihinde DTM İhracat Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başlayan Altunyaldız, bu görevi sırasında AB fonlarından sağlanan finansman ile DTM ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin koordinasyonunda yürütülen Moda ve Tekstil İş Kümesi Projesinin İcra ve Takip Komitesi ve Proje Danışma Kurulu Üyeliklerini yürütmüştür.
 
Altunyaldız bu kapsamda, ülkemizin mallarının uluslararası pazarlarda daha güçlü markalaşmasını desteklemek amacı ile hayata geçirilen TURQUALITY Projesi faaliyetlerinin yönetilmesi, "Design Turkey" Endüstriyel Tasarım Projesinin yönetilmesi, Kıdemli Program Yöneticisi olarak Türkiye KOBİ'lerinin rekabet edebilirliğini artırmaya yönelik AB bütçeli "Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi"nin yönetilmesi görevlerini yerine getirmiştir.
 
Nisan 2009 tarihinde DTM İhracat Genel Müdürlüğü'ne atanan Altunyaldız, KOBİ'lerin ihracatta rekabet güçlerinin artırılmasını temel alan "İhracat Koçluğu" projesini başlatmıştır. Bu proje ile kümelenme projelerine ivme sağlayacak ihracata yönelik devlet yardımları mevzuat çalışmalarını yürütmüştür.
 
Altunyaldız, Kıdemli Program Yöneticisi olarak "KOBİ'lerin Ağ Yapılanmaları ve Bölgelerarası İşbirliğinin Geliştirilmesi Projesi" çalışmalarını, Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi kapsamında yönetişim modeli çalışmalarını yürütmüş, 2023 İhracat Vizyon ve Stratejisi çalışmalarına katılım sağlamış, TURQUALITY çalışma grubu başkanı olarak tüm sektörleri kapsayan markalaşma strateji ve yol haritası çalışmalarını, Tasarım Destek Komitesi başkanı olarak tasarım-endüstri ilişkisinde değer zincirini tamamlamaya yönelik destek programı çalışmalarını yürütmüştür.
 
Altunyaldız, Deri Tanıtım Grubu Başkanlığı, Uluslararası Pamuk İstişare Kurulu Türk Heyeti Başkanlığı, Devlet Yardımları Değerlendirme Özel İhtisas Komisyonu İhracatta Devlet Yardımları Alt Komisyon Başkanlığı olmak üzere pek çok sorumluluk üstlenmiştir.
 
Aralık 2009 tarihinde DTM Müsteşar Yardımcılığına atanan Altunyaldız, bu görevi sırasında İhracatı Geliştirme ve Etüd Merkezi (İGEME) Genel Sekreterliği, İGEME Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu üyelikleri görevlerinde bulunmuştur.
 
10.11.2010 tarihinde Gümrük Müsteşarlığı'na atanan Altunyaldız, 640 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı'na 04.08.2011 tarihinde atanmıştır.
Altunyaldız, aynı zamanda Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.
 
Ulusal ve uluslararası kaynaklarda yayınlanmış çok sayıda yayını olan Ziya Altunyaldız, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname - KHK/640

Görevleri:

Müsteşar, Bakandan sonra gelen en üst düzey kamu görevlisi olup Bakanlık hizmetlerini, Bakan adına ve onun emir ve yönlendirmesi doğrultusunda, mevzuat hükümlerine, Bakanlığın amaç ve politikalarına, stratejik planına uygun olarak düzenler ve yürütür. Bu amaçla, Bakanlık kuruluşlarına gereken emirleri verir ve bunların uygulanmasını gözetir ve sağlar. Müsteşar bu hizmetlerin yürütülmesinden Bakana karşı sorumludur.

(2) Müsteşara yardımcı olmak üzere dört Müsteşar Yardımcısı görevlendirilebilir.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar