Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kalaycı'dan “19 Eylül Gaziler Günü” Kanun teklifi


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Bozkırlı Sayın Mustafa KALAYCI'nın, "19 Eylül Gaziler Günü" ve MHP olarak şehit aileleri ve gazilerimize vadettiğimiz konulara dair hazırlanan ve TBMM'ne bugün sunulan 5 Kanun Teklifi ile ilgili yaptıkları basın açıklaması şu şekildedir. 

Bugün çok anlamlı bir günün yıldönümünü milletçe idrak ediyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e, "Gazi" unvanı verilmiştir.

'Gaziler Günü' olarak andığımız bu önemli tarihin, Türk milletinin maddi ve manevi varlığında çok ayrıcalıklı bir yeri bulunmaktadır.

Gazilerimizin hatıraları, manevi emanetleri, vatan uğruna gösterdikleri mücadele azimleri her daim hürmetle ve hayranlıkla anılmalıdır.

Cesaret timsali muhterem gazilerimiz, vatana göz diken hain emellere fani bedenlerini siper ederek geçit vermemişler ve bu uğurda şahadet şerbetinden seve seve içmeye gönüllü olduklarını açıkça ispat etmişlerdir. Gazilerimiz ve şehitlerimiz, milletimizin asırlarca dimdik ayakta durmasının yegâne dayanakları ve ikamesi olmayan güçleridir.

Vefanın, sadakatin, bağlılığın ve millet sevgisinin muhterem temsilcileri olan gazilerimizin haklarını ödemek elbette kolay değildir.

 

Görevlerini ifa ederken bir uzvunu vatan ve millet yolunda feda eden kahramanlarımızın el üstünde tutulması, sorunlarının çözülmesi ve her fırsatta minnet duygularıyla takdir edilmeleri hepimizin insani sorumlulukları arasında yer almaktadır.

 

Bugün gazilerimizin karşı karşıya kaldıkları sorunları bulunmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak şehit aileleri ve gazilerimize vadettiğimiz;

·      Gazilerin tamamına aynı mahiyette "Kimlik Kartı" verilmesi,

·      Gazilerimize ikinci istihdam imkânı sağlanması,

·      Gazilere 3600 günde emekli olabilme hakkı verilmesi,

·      Ordu ve polis vazife malulü gazilerin özlük haklarının iyileştirilmesi,

·      Malul sayılmayan gazilere "Kimlik Kartı" verilmesi, istihdam hakkı tanınması, ücretsiz ulaşım hakkı ile elektrik ve su ücretinde indirim hakkı verilmesi,

·      Muharip gazilerimizin gelir ve iş durumuna bakılmaksızın hepsine aynı tutarda net asgari ücret üzerinden aylık bağlanması,

·      Devlet Övünç Madalyası alanlara şeref aylığı bağlanması,

·      Şehit yetimlerinin tamamına kamuda iş hakkı verilmesi,

·      Şehit er ve erbaşların ana ve babalarına bağlanan aylığın artırılması ve alt sınır getirilmesi

konularını içeren ve ilgili kanunlarda değişiklik öngören 5 Kanun Teklifi bugün TBMM Başkanlığına sunulmuştur. Anılan kanun teklifleri şunlardır:

 

1)     Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,

2)     Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,

3)     Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

4)     İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,

5)     Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi.

 

Bu kanun tekliflerinin bir an önce TBMM gündemine alınarak yasalaşmasını temenni ediyorum.

 

Bu temenni ve düşüncelerle; başta Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra Gazi'lik unvanını alan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türk milletinin yaşaması için her türlü çabayı gösteren kahramanları minnet ve şükran hislerimle anıyorum.

 

Tüm gazilerimizin Gaziler Günü'nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olanlara ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar