MHP Konya Milletvekili Esin Kara'nın ziraat mühendisleri hakkında çalışması


MHP Konya Milletvekili Esin Kara Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesinde bulunarak ziraat mühendislerinin istihdam oranını gündeme getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara gündeme dair sorunları meclise taşımaya devam ediyor. Tarım sektörü ülkemizde kalkınmanın mihenk taşlarından biridir ve ülkemizin ekonomik gelişme sürecine farklı kanallardan katkı sağlamaktadır. Sektör, istihdam sağlamakla birlikte ülke nüfusunun beslenmesi için gerekli gıda maddelerini üretmekte, sanayi sektörüne girdi sağlamakta, sanayi ürünleri için talep yaratmakta, tarımsal ürünlerin ihracı yoluyla toplam ihracata katkıda bulunmakta ve ulusal gelirin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Ziraat mühendisleri tarımsal kalkınmanın uygulanması, geliştirilmesi ve teknik altyapının sağlamlaştırılması için tarımsal üretimde önemli bileşenlerden birini oluşturmaktadır diyen Kara; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesinde bulunarak ziraat mühendislerinin yaşadığı istihdam sorununu masaya yatırdı. Kara soru önergesine şu konuların üzerinde durdu; "Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kaç adet Ziraat Mühendisi istihdam edilmektedir? 2020 yılında Bakanlık bünyesinde istihdam edilmesi planlanan Ziraat Mühendisi sayısı kaçtır? Açılan kadro sayısının belirlenmesinde üniversitelerden mezun olan Ziraat Mühendisi sayısı göz önünde bulundurulmakta mıdır?

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar