Halkapınar’ın sorunları meclise taşındı


MHP Konya Milletvekili Esin Kara Konya'nın sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Konya'nın Halkapınar ilçesinde yaşanan su sorununu meclise verdiği araştırma önergesiyle gündeme getiren Kara, İlçede yer alan Delimahmutlu Göleti'nin tamamlanmasının ilçenin tarımsal sulama alanında yaşadığı sıkıntıların çözümüne büyük katkı sunacağını söyledi.

Tarımsal elektrik borçları taksitlendirilmeli

İlçenin tarımsal faaliyetlerinin sürdürülmesi hususunda karşılaşmış olduğu bir diğer sorunun bağ ve bahçe alanlarının sulama suyunu temin eden Sulama Kooperatifi'nin borçları nedeniyle MEDAŞ tarafından elektriğinin kesilmiş olması diyen Kara şu ifadeleri kullandı; "İlçe halkı tek geçim kaynağı olan yetişmiş ürünlerin ve ürün elde ettikleri ağaçların kuruması tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. İlçede yer alan Sulama Koperatifi'nin elektrik borçlarının hasat sezonu sonrasında ödenmesi kaydıyla ertelenmesi ya da taksitlendirilmesi tarımsal faaliyetlerin devamı ve ilçenin ekonomisi açısından önem arz etmektedir."

İlçedeki bir diğer sorun tamamlanmayan yollar

İlçede varolan bir diğer sıkıntının ise karayollarının yapımı olduğunu belirten Kara şöyle konuştu; "Ereğli- Halkapınar- İvriz Mahallesi arasındaki yol hattının bir kısmı tamamlanarak faaliyete açılmışken bir kısmı henüz tamamlanamamıştır. Tamamlanamayan bölümde yer alan yol dar ve bozuktur. İlçeye gelen ziyaretçiler ve ilçe halkının güvenli biçimde seyahat edebilmesi için kalan yolun tamamlanması ayrıca mahallelerin tarım arazilerinin yer aldığı 13 mahalleyi Körlü Mahallesi'nden Seydifakılı Mahallesi'ne bağlayan Kapaklı yolunun stabilize yol mahiyetinden kurtarılarak asfaltlama çalışmalarının yapılması ve son olarak ilçe merkezi ile Delimahmutlu Mahallesi arasında yer alan yolun bakım ve asfalt çalışmalarının yapılması gerekmektedir."

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar